Hakkımda

Babamı aniden kaybettiğim gün, hamileliğimin son haftalarındaydım. Yaşadığım şokla -sabahki kontrolde doktorumun "en az 3 haftan var" demesine rağmen- suyum geldi ve yarım gün sonra kızımı kucağıma aldım. Doğumdan sonra tecrübesizliğim, bilgi eksikliğim ve yanlış yönlendirmeler neticesinde kızıma mama verilmeye başlandı.

 

Aylar geçse de bitip tükenmeyen emzirme problemlerini aşabilmek için okumaya başladım. Okudum, okudum, okudum... Bu sırada doğum yapan arkadaşlarıma okuduklarımdan öğrendiklerimi aktarmaya, "sakın ha!"lar ve "mutlaka"larla onları emzirmeye teşvik etmeye, gereksiz mamadan uzak tutmaya başladım. Kişi sayısı artıp, tanımadığım numaralardan mesajlar gelmeye başlayınca kolları sıvadım ve emzirme danışmanlığı eğitimi aldım.

Şu anda doğum öncesi emzirme eğitimleri veriyorum, anneleri evlerinde ziyaret ederek, emzirmeyle ilgili sorunlarını çözmeleri için çalışıyorum, isteyen annelerle sadece telefonda görüşerek tavsiyeler veriyorum. Sosyal medya üzerinden, fırsat buldukça, ailelerin sorularını cevaplamaya çalışıyorum. Beni bu harika işi yapmaya sevk eden ilk grup anneyle her gün emzirme, ek gıda, annelik halleri, evlilikler ve ilişkiler üzerine biraz bilgi paylaşıp, biraz da dedikodu yapıyorum. Her gün mutlaka okuyarak yeni bilgiler edinmeye, her gün kendimi biraz daha geliştirmeye çalışıyorum.

Bir annenin emzirmek isteyip emzirememesinin ona ne hissettirdiğini çok iyi biliyorum. O yüzden bundan sonrası, yaşadığım kötü tecrübeleri, iyi bir amaca çevirme zamanı benim için. Bugüne kadar destek olduğum annelerin, bebeklerinin ve aldığım eğitimlerin verdiği kuvvetle daha çok anneye yardımcı olmak için her gün öncekinden daha büyük bir heyecanla, merakla ve tutkuyla çalışıyorum.

Aldığım eğitimler ve dersler:

2016 - Lohusa ve Emzirme Danışmanlığı

2016 - Temel İlkyardım

2016 - Çocuk Yogası

2016 - Human Anatomy

2017 - Uluslararası Bebek Masajı Eğitmenliği

2017 - Babywearing in the NICU

2017 - Consequences of Risk Messages for Milk Sharing

2017 - ClauWi Trageschule Babywearing Danışmanlığı Eğitimi

2017 - Standford, Child Nutrition and Cooking

2017 - İçsel Doğum, Doğuma Bütünsel Bir Yaklaşım

2018 - The Slow to Gain Brestfed Baby

2018 - Standford's Short Course on Breastfeeding

2018 - Leadership Skills in Lactation