Annelerin gözünden...

Hamileliğim boyunca onlarca kitap, dergi, makale okudum. Sayısız deneyim takip ettim. Pekala biliyordum yavrumu kucağıma alınca yapacaklarımı. Uzmanların da söylediği gibi onu gördüğüm ilk an emzirmeye başlayacaktım, bunun için hazırdım. Daha doğrusu o muhteşem gün gelene kadar öyle sanıyordum. Meğer hazır olmak ne kitabi bir terimmiş. Ben hazır mıydım, hazır olmak diye bir şey var mıydı bilmiyorum ama ağlamak ve  anneliğimi sorgulamakla geçirdiğim ilk haftanın sonunda emmeyen bebeğim için Nihan'dan yardım istedim. Önce beni dinledi, anladı ve sakinleştirdi. Memeyi reddeden oğlumun dilinde bağ olduğunu, bunun üstesinden nasıl geleceğimizi, neler yapmam ve yapmamam gerektiğini sebepleriyle usul usul gözlerime bakarak anlattı. Sonrası; oğlumla mükemmel bir kavuşma...Türkiye'de zorunlu olması gerektiğini düşündüğüm emzirme danışmanlığı serüvenim, sonraları psikolojik destek olarak devam etti. Kimselere soramadıklarımı, diyemediklerimi Nihan dinledi ve bana yol arkadaşı oldu. İyi ki varsın ve umarım daha çok kişiye ulaşır, onlara da umut olur, yoldaş olursun.

Ayşegül Çaycı BAYRAM

2016 yılında, halen yaşamakta olduğumuz Amerika'da çok zor bir doğum gerçekleştirdim. Bebeğimize mama vermek istemedik ama hem benim için, hem de oğlum için stresle başlayan bu dönemde yardım almadan emziremeyeceğimi fark ettim. Hastanede hemşireler temel bilgileri verdiler ancak çok da işime yaradığını söyleyemem. Bu yüzden hastaneden çıktığım andan itibaren istediğim an ulaşabileceğim, bana destek olabilecek birine ihtiyaç duydum. Ülkemden bu kadar uzakta, hele de büyük saat farkı varken, ana dilimi konuşan böyle birini bulmak hayal gibi bir şeydi. Ama bu arayışta yolumuz Nihan'la kesişti. Yeni doğum yapmış bir annenin psikolojisinden anlayan, sıkıntılarını çok iyi dinleyen, ezbere bilgiler vermek yerine ihtiyaçlarıma uygun çözümler öneren bir danışman oldu bana. Saat farkı gözetmeksizin aynı ilgi ve alakayla hep bir telefon uzağımızdaydı. Desteği sayesinde oğlum bir kere bile mamaya ihtiyaç duymadan, anne sütüyle beslendi. Şimdi 'iyi ki', diyorum, en güvendiğim yakınlarımın dahi 'sütün gelmiyor, bebek doymuyor'' yorumlarına kulağımı tıkamış ve Nihan'dan emzirme danışmanlığı desteği almışım.

Nazlı ÇETİN

Ne kadar güçlü bir insan olsanız da, lohusa halinizle direnemiyorsunuz. Bebeğinizle birbirinize alışmaya çalıştığınız dönemde çaresizce başkalarının dediklerini yapmaya başlıyorsunuz. Bana kendi iç sesimi dinlemeyi, duymayı öğreten, sonsuz desteğiyle güven veren Nihan hayatımda olmasaydı, doğduğunun ilk haftasında sarılıktan dolayı kızıma mama vermeye başlardık. Ondan kurtardık diyelim; ilk kilo ölçümünden sonra tavsiye edilen mamadan kaçamazdık.  Nihan'dan alerjik bebeğimi nasıl emzireceğimi öğrenerek "sütün yetmiyor senin" diyenlere inat, mama vermeden olması gereken kilosunu yakalamasını sağladık. Benim için emzirme danışmanım bu dönemde her düştüğümde elimden tutup beni kaldıran, yeri doldurulmaz bir destekçi oldu. Sabrın, ilgin, sonsuz desteğin ve kocaman kalbin için çok tesekkürler. İyi ki seni tanımışım.
Yelda ALADA

İlk bebeğim 25, ikinci bebeğim 7 aylık. Birçok konuda tecrübeli, bilinçli ve araştırmacı bir anne olduğumu düşünüyorum. Buna rağmen teknik açıdan çok doğru, yararlı ve yeni bilgiler edindim sevgili Nihan'dan. Yanımda olması, psikolojik olarak da bana çok iyi geldi. Özellikle fazla sayıda bebek ve anneyle yakın ilişkisi olması sebebiyle genç yaşına rağmen tecrübesi oldukça derin. Kendisiyle yolumuz kesiştiği için çok şanslıyım.

Dicle BAŞIBÜYÜK

Bir kadının belki de en zor sınavı olan "anneliğe geçiş" dönemini, onun tecrübesi, samimiyeti ve ilgisi sayesinde hiç yalnızlık hissetmeden geçirdim. Dolayısıyla bu zorlu dönemde hiç korkum olmadı. Yapamazsam, edemezsem, şimdi ne olacak, kötü bir şey mi yaptım gibi sorularla hiç boğuşmadım. Çünkü tecrübesi ve ilgisiyle Nihan bir telefon uzağımdaydı. Varlığı insana güven duygusu aşılıyor. Önce ona güveniyorsun, sonra onun sayesinde kendine... Ne kadar teşekkür etsem azdır. 

Hale ÇOKYÜRÜYEN

2014'te ilk gebeliğim 6 haftalıkken sonlandı ve ben annelik duygularını ucundan tatmış olarak sanki bir daha asla yakalayamayacağım bir mutluluk avuçlarımın içinden kaymış gibi kalakaldım... Sürekli içimde bir korku 'ya bir daha anne olamazsam' diye... İşte daha bu aşamada benim vazgeçmemem, moralimi yüksek tutmam için sabırla saatlerce telefon konuşmaları yapan canım arkadaşıma 2015 yazında tekrar hamile olduğum haberini verdim. Nihan'ın telkinlerine rağmen sürekli bir kaybetme korkusu ve endişeyle hayatı kendime dar etmeye başlamıştım ki, o hemen üç kişiden oluşan küçük bir whatsapp grubu kurdu ve beni hamile olan bunun yanı sıra ilk gebeliği düşükle sonlanmış, benimle aynı kaygıları yaşayan bir arkadaşıyla tanıştırdı. İlk önce bu kadar yabancı biriyle bu kaygıları paylaşma fikri bana çok uzak gelmişti ama değil iki kişi sohbet etmek, zamanla kocaman bir gruba dönüştük. En uzaktakimiz, en yalnızımız, en endişelimiz bile grup sayesinde huzur buldu, yeni bilgiler aldı. Gebeliklerimiz ilerlerken Nihan bize online emzirme eğitimleri vermeye başladı. Acemilikle grupta biberon, mama konuşmaları yapmaya başladığımızda Nihancım tatlı sert bizi uyardı ve anne sütününün önemini anlatırken sanki kendi bebeği bu mucizevi kaynaktan faydalanacakmışçasına hevesli ve anaç bir şekilde a'dan z'ye bütün sorularımızı yanıtlamaya çalıştı. Emin olmadığı konuları işinin uzmanlarına ya da doktor networküne danışarak bütün soru işaretlerimizi giderdi. 
İyi ki Yağız'ın doğumundan 2 gün sonra aşırı kilo kaybettiğinde, hastane mama başlayalım dediğinde arayabileceğim bir sen vardın... Şimdi bebeğim 6 aylık ve hiçbir sağlık sorunu yaşamadan sadece anne sütüyle beslendi. Emzirdiğim her anda hakkın büyük, Yağız'ın aldığı her gramda, hatta geliştiği her konuda...

Zamanında sen bizi nasıl desteklediysen, aynı istek ve azimle seni destekliyorum. Daha geniş kitlelere ulaşıp daha çok anneye ve bebeğe faydalı olacağın için çok mutluyum.
Deniz GÜNAY

Siz prematüre bebek nedir bilir misiniz? Ben de bildiğimi zannederdim. Ama durum sandığımdan çok ciddiymiş. 33 haftalık 1800 gr doğan minik mucizem bana dünyanın kaç bucak olduğunu gösterdi. Bir yanım şükrederken bir yanım deli çaresizdi. Kızımı küvezden kurtarıp kucağıma aldığımda anne uyum odasından bir an önce çıkmak için bol olduğunu zannettiğim sütümü sağıp sağıp biberonla ağzına dayadım bebeğimin… Çünkü öyle demişti küvez hemşiresi... “Emzirmenin ardından biberonla takviyede bulunun…”

Prematüre bebekler aç olsalar bile genelde ağlayamazlar. Ağlamak onlar için çok yorucudur. Çok canının acıması ya da çok ışık görmeleri gerekir. İlk Rob muayenesi sonrası gözyaşlarımı dindiremediğimin ertesi günü tanıştım Nihan Hanım'la. Yazdığım satırlar dolusu mesaja beni arayarak yanıt verdi. Aradığında salya sümük ağlıyordum. Kızımı emzirmeye çalışıyordum. Ama kızım uyanmıyordu. Sütüm biberona sağılmıyordu. Annem başımın ucunda bırak uyusun, acıktığında ağlayarak uyanır emer diyordu. Ben öyle olmadığını küvez anılarımdan zaten öğrenmiştim. Kızımın derdine mi yanayım, en yakınlarımın beni anlamadığına mı….

Beni arar aramaz başladı anlatmaya. Bebeğimin midesinden bahsetti; ne kadar emmesi gerektiğinden, ağlamasını beklememem gerektiğinden bahsetti. Her şeyi sordu; doğumunu, kilosunu, durumunu, doktorun söylediklerini... Sonrasında sürekli aradı beni. Doydu mu? Pamukçuk oldu mu? Kaka yaptı mı? Siz uyudunuz mu? Dışarı çıkıp hava aldınız mı? Ve daha bir sürü kendini özel hissettirecek şeyler... Konuştukça içim açıldı. Herkese kulaklarımı tıkadım. Bütün tavsiyesilerini uyguladım. Kızım rahat uyumaya başladı. Nefesi düzene girdi. Sütüm arttı. Kızım kilo almaya başladı. İletişim kurmaya başladık. Biberonu hayatımızdan çıkardık. Kızımı sütümle akladım, pakladım, büyüttüm, iyileştirdim.

Ben iyi ki o mesajı Nihan Hanım'a atmışım. İyi ki bana dönmüş. Bence Türkiye’de herkesin emzirme danışmanına ihtiyacı var. Doğumdan sonra sizin dilinizden anlayacak birine çok ihtiyacınız var. Size zaman ayıracak, gönülden destek olacak birine... Emzirmekle biberon vermek arasında dağlar kadar fark var. Ama nasıl emzireceğinizi bilmiyorsanız, siz de Nihan Hanım'ı arayın:)

Pınar KURT